Wrocław zmaga się ze smogiem i zanieczyszczeniami powietrza. Nic dziwnego, że miasto bardzo promuje fotowoltaikę we Wrocławiu. Każdy inwestor może liczyć na dofinansowanie i pomoc od miasta. Prezentujemy najbardziej przydatne informacje, o których musisz wiedzieć, jeśli przymierzasz się do kupna ogniw. Decydując się na inwestycję w fotowoltaikę we Wrocławiu, warto skorzystać z rozwiązania tzw. on-grid. Umożliwia nam ono „przechowywanie” w sieci nadwyżki energii elektrycznej, którą pozyskaliśmy latem. Zimą, kiedy słońca jest mniej, możemy odebrać sobie ten nadmiar – za koszt około 20% przesłanej energii.

Fotowoltaika we Wrocławiu, czyli program Prosument

Prosument we Wrocławiu działa już od 31 października 2016 roku. Możemy otrzymać wsparcie finansowe przy inwestycjach polegających na budowie i wdrażaniu instalacji fotowoltaicznych we Wrocławiu. Preferencyjna pożyczka wraz z dofinansowaniem sięga nawet do 100% wartości inwestycji.
Program Prosument gwarantuje nam:

  • oprocentowanie pożyczki w wysokości 1%,
  • okres finansowania nawet do 15 lat,
  • dofinansowanie instalacji o wartości nawet 500 tys. złotych,
  • dotację w wysokości nawet 40% wydatków.

Nie możemy jednak starać się o przyznanie innych środków z pieniędzy publicznych.
Wszystkie nadwyżki energii wyprodukowane przez dofinansowany w ten sposób system fotowoltaiczny we Wrocławiu będą mogły być sprzedawane do sieci po cenach rynkowych lub magazynowane w akumulatorach.

Fotowoltaika we Wrocławiu

Pierwszy model, nazywany on-grid, jest doceniany przez właścicieli prywatnych – mogą pobrać z sieci w razie konieczności do 80% oddanej wcześniej energii. Z drugiej strony instytucje wolą model off-grid, który polega na przechowywaniu utworzonej nadwyżki. Jest to dla nich tańsze i elastyczniejsze rozwiązanie. Nabór do programu trwa ciągle, a więcej informacji znajdziemy na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Dodatkowe odliczenie od podatku

Od pierwszego stycznia 2019 roku Ministerstwo Finansów wprowadziło również w życie nowy projekt, który umożliwia odliczenie od dochodu poniesionych wydatków na cele termomodernizacyjne. Ulga umożliwia odliczenie nawet 23% poniesionych kosztów kwalifikowanych. Wydatki nie mogą jednak przekroczyć 53 tys. złotych. Odliczenie możemy rozłożyć w czasie na kolejne sześć lat.

Ulga dotyczy jednak wszystkich wydatków, które nie zostały sfinansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub analogiczne, wojewódzkie instytucje. Otrzymamy z powrotem jedynie koszta, które ponieśliśmy samodzielnie.

Jakie ogniwa fotowoltaiczne we Wrocławiu?

Montujemy różne systemy solarne we Wrocławiu. Z pewnością jednak najpopularniejsze są instalacje dachowe, które wykorzystujemy w naszych domach jednorodzinnych czy nawet na dachach wieżowców. Zestaw około 30 sztuk paneli fotowoltaicznych o mocy 290 Wp wraz z inwerterem 3-fazowym bez problemu pokryje zapotrzebowanie energetyczne w willi. Najpopularniejsze marki to:

  • REC TwinPeak 2,
  • SHARP,
  • LG.
Fotowoltaika Wrocław

Panele fotowoltaiczne we Wrocławiu stają się coraz popularniejsze. Czysta i bezpieczna energia jest w zasięgu naszych dłoni. Bądźmy niezależni, ekologiczni i innowacyjni!

Write A Comment