Fotowoltaika – czy się opłaca? Jak działa instalacja fotowoltaiczna? Jakie są rodzaje paneli solarnych oraz jak to wszystko działa – to zagadnienia, które już dokładnie wszyscy znamy. Dość sporą nowością na rynku jest dachówka fotowoltaiczna. Czy to dobra alternatywa dla paneli słonecznych, czy to opłacalne rozwiązanie oraz czy każdy może sobie pozwolić na takie dachówki w swoim domu?

Dachówka fotowoltaiczna to bardzo interesujący wynalazek, który wkrótce może zrewolucjonizować rynek budowlany na świecie. W obliczu kryzysu klimatycznego oraz ograniczania korzystania z tradycyjnych źródeł energii, pozyskiwanie jej ze słońca może okazać się niezbędne. Czym są dachówki fotowoltaiczne, dlaczego ich instalacja może okazać się trafionym wyborem w nowoczesnym domu oraz ile kosztuje dach z nich zbudowany? Sprawdź, dlaczego dachówki fotowoltaiczne to dachy przyszłości.

Dachówka fotowoltaiczna – kilka ważnych informacji

Dla niewprawionego oka dachówka fotowoltaiczna w zasadzie niewiele różni się wyglądem od tradycyjnej dachówki, które na co dzień spotykamy na domach. Dachówki fotowoltaiczne mają taki sam kształt, wymiar, a do tego istnieje również szansa doboru koloru, który nie będzie różnił się od tradycyjnego koloru naszego dachu. Co więcej, dachówki fotowoltaiczne układa się również w taki sam sposób na dachu, z jedną drobną różnicą – poszczególne moduły muszą być ze sobą połączone za pomocą kabli.

Dachówka fotowoltaiczna to jedno z najbardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań, które można spotkać na współczesnych dachach. Działają one dokładnie tak samo jak doskonale wszystkim znane panele słoneczne, jednak powierzchnia każdego z modułów jest znacznie mniejsza. Każdy z nich jest tak jakby mini panelem, który absorbuje promienie słoneczne, a następnie przetwarza je na prąd. Następnie energia zostaje przekazana do falownika, który zamienia prąd stały na prąd zimenny.

Każda dachówka fotowoltaiczna traktowana jest jako osobne ogniwo, dlatego niezbędne jest połączenie ich w jeden, spójny układ. Dachówki fotowoltaiczne mogą działać zarówno w systemach wpiętych do sieci – on grid, jak i również systemach wyspowych, jednak w tym wypadku konieczne jest również zakupienie odpowiednich akumulatorów, gdzie nadwyżki wyprodukowanej energii będą magazynowane.

Dachówki fotowoltaiczne, podobnie jak tradycyjne panele słoneczne są wyprodukowane z kryształów krzemu. Również podobnie jak panele, dachówki produkują energię elektryczną przez cały rok, a efektywność ich działania głównie uzależniona jest od natężenia promieni słonecznych oraz ilości dni ze słońcem o danej porze roku. Warto również wziąć pod uwagę, w którą stronę dachówki powinny być skierowane – najlepsze wyniki daje skierowanie ich w stronę południową. W naszej szerokości geograficznej zadowalające wyniki daje również skierowanie ich na południowy zachód bądź na południowy wschód.

Dachówka solarna – dlaczego to dobry wybór?

Dachówka solarna to bardzo atrakcyjny wybór, jeśli zależy nam na stworzeniu nowoczesnego domu, estetycznie wyglądającego z domu, zasilanego czystą, zieloną energią. To dobry wybór przede wszystkim na wygląd tego rodzaju paneli fotowoltaicznych. Dachówki prezentują się równie dobrze co tradycyjne, ceramiczne modele. Dodatkowo, w przeciwieństwie do dużych i nieporęcznych paneli słonecznych nie wystają one poza obrys dachu i można je dopasować niemal do każdego rodzaju dachu. Nie należy się obawiać, że ich montaż stanie się niemożliwy ze względu na nieregularny wymiar czy kształt dachu.

Co więcej, wielu producentów zaznacza, że dobrze zamontowana dachówka może okazać się znacznie dłuższą żywotnością niż duże panele słoneczne. Tutaj zdecydowanie należy skorzystać z pomocy fachowców, aby dachówki były wydajne i bezawaryjne mimo upływu lat. Dobra instalacja fotowoltaiczna powinna posłużyć w prywatnym domu około 30 lat.

Dachówka fotowoltaiczna – cena

Cena dachówki solarnej może na pierwszy rzut oka nie być zachwycająca. Koszt jednej dachówki to wydatek około 600 złotych. Wybór odpowiedniego modelu uzależniony jest od rodzaju połaci dachowej, oczekiwań oraz powierzchni pokrycia.

Cena dachówki fotowoltaicznej mimo tego, że jest wysoka to jednak jest to najlepszy sposób na stworzenie instalacji dopasowanej do naszych potrzeb. Czy fotowoltaika się opłaca? To wszystko zależy od tego, czy jest ona dobrze zoptymalizowana. Na jednych dachach znacznie bardziej opłacalnym rozwiązaniem mogą stać się tradycyjne panele fotowoltaiczne, na innych po przeliczeniu dachówki fotowoltaiczne. Dużą zaletą dachówek fotowoltaicznych jest również to, że w przypadku awarii ogniwa, nie trzeba od razu wymieniać całego panelu. Wymiana jednej dachówki w wielu przypadkach może okazać się znacznie bardziej mniej kosztowna.

Dachówki solarne – porównanie z panelami solarnymi

Dachówki solarne w porównaniu z tradycyjnymi panelami fotowoltaicznymi są na pewno znacznie mniej widoczne. Dodatkowo, istnieje możliwość ich pełnego spersonalizowania w taki sposób, że prawdopodobnie wtopią się w tradycyjny dach i nie będą zauważalne z ziemi – to na pewno przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom estetyki. Co więcej, dachówki fotowoltaiczne znacznie łatwiej jest zamontować na dachach o większym nachyleniu. To na pewno znacznie bezpieczniejsze rozwiązanie w tym przypadku ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne – warto o tym pomyśleć, jeśli zamieszkujecie tereny narażone na gwałtowne wiatry oraz ulewne deszcze.

Wybór dachówki solarnej należy dokładnie przemyśleć oraz skonsultować z profesjonalistami. Dodatkowo, na pewno wszystko warto jest zacząć od stworzenia dokładnego projektu, planu oraz optymalizacji. Na rynku dostępne są trzy rodzaje dachówek fotowoltaicznych: klasyczne dachówki, gont oraz różnego rodzaju konstrukcje płaskie, które można układać modułowo.