Czy zastanawiałeś się kiedyś ile prądu pobiera komputer, ile prądu pobiera lodówka, a ile inne urządzenia znajdujące się w przestrzeni każdego domu? Z urządzeń zasilanych energią elektryczną bardzo często korzystamy dość nieświadomie i nie mamy pojęcia ile tak naprawdę nas to kosztuje. Czy dzięki racjonalnemu wykorzystaniu urządzeń domowych można obniżyć rachunek za energię elektryczną?

W przestrzeni każdego domu znajdują się urządzenia, które włączają się automatycznie oraz takie, które uruchamiamy sami. Te drugie jesteśmy  w stanie w łatwy sposób kontrolować, jednak te pierwsze zdecydowanie wymagają dokładnego przemyślenia już na etapie zakupu. To ile prądu pobiera komputer, ile prądu pobiera telewizor, a ile lodówka zależne jest przede wszystkim od klasy energetycznej tego urządzenia. Najwyższa klasa, czyli taka, która zużywa najmniej prądu oznaczona jest literką A, dodatkowo przy literze A mogą pojawić się plusiki – im jest ich więcej, tym bardziej energooszczędne jest urządzenie. Kolejne litery alfabetu wskazują na gorszą klasę i większy pobór energii przez dane urządzenie

Ile prądu pobiera komputer?

Ile prądu pobiera laptop? To zależy od tego, jaką ma konfigurację sprzętową oraz do czego jest wykorzystywany. Laptopy wykorzystywane do pracy biurowej i podstawowych czynności, takich jak na przykład odbieranie i wysyłanie poczty elektronicznej mają zasilacz o mocy ok. 65 W wykorzystuje ok. 40 W.  Kosz pracy w przeciągu miesiąca będzie wynosił  3 złote.

Ile prądu pobiera komputer stacjonarny? Na pewno znacznie więcej niż laptop, bo oprócz zasilania jednostki centralnej, komputer stacjonarny wymaga zasilenia również innych, dodatkowych podzespołów, takich jak na przykład monitor czy głośniki. Tutaj szacuje się, ze w skali miesiąca ten zestaw może pobierać energię za około 10 złotych.

Ile prądu pobiera lodówka?

Lodówka to jedno z tych urządzeń, nad którym zużyciem ciężko jest zapanować, ponieważ musi ona działać w sposób ciągły. Niewielka lodówka, wyposażona w mały zamrażalnik zużywa od 100 do 180 kWh w skali roku. Ten pobór może kosztować nas średnio około 90 złotych w skali roku. Duże, domowe lodówki zużywają zaś od 200 do 300 kWh w trakcie roku, a to wiąże się z kosztami średnio w okolicach 150 złotych. Kupując lodówkę szczególną uwagę należy przyłożyć do tego, z jaką klasą energetyczną mamy do czynienia.

Ile prądu pobiera telewizor?

Odpowiedź na pytanie ile prądu pobiera telewizor jest przede wszystkim uzależniona od tego, jakiego rodzaju jest to sprzęt. Kineskopowe modele starego typu zużywały aż do 1700 kWh w trakcie roku, co powodowało wydatki w wysokości nawet 150 złotych. Współczesne telewizory wyposażone w ekrany LCD są o wiele bardziej energooszczędne. Nawet duży telewizor w salonie zużyje prądu na nie więcej niż 90 złotych za cały rok. Warto również mieć na uwadze, że takie urządzenia jak telewizor zużywają prąd nawet w czasie czuwania, czerwona lampka, która nas zazwyczaj o tym informuje również potrzebuje prądu.

Ile prądu pobiera pralka?

Pralka automatyczna w domu zużywa również nie małą ilość prądu, a roczne zużycie w dużym stopniu zależne jest z jakim gospodarstwem domowym mamy do czynienia. Wbrew pozorom znacznie więcej prądu zużywa się na przykład w czteroosobowej rodzinie, gdzie dzieci są jeszcze w wieku niemowlęcym czy przedszkolnym, mniej natomiast w rodzinach gdzie dzieci są już nastoletnie. Średnie szacunki jednak mówią, że domowa pralka potrafi zużyć od 120 d0 140 kWh, co w skali roku jest wydatkiem w okolicach 80 złotych. Tutaj również ważna jest klasa energetyczna takiego urządzenia.

Ile prądu pobiera piekarnik elektryczny?

Piekarnik elektryczny to urządzenie, które generuje największe koszty. Tego rodzaju urządzenie średnio w skali roku zużywa aż 440 kWh, co wiąże się z wydatkiem dochodzącym często aż do 300 złotych w skali roku. Warto, na ile to możliwe ograniczyć korzystanie z piekarnika elektrycznego.