Kupując samochód czy mieszkanie, możemy oszacować jaka jest ich cena wyjściowa. Dlatego zanim przystąpimy w ogóle do rozmów na temat zakupu, szybko ocenimy, czy negocjacje mają w ogóle sens. Nie będziemy przecież targować ceny auta wartego 200 tys. zł, jeśli mamy na koncie 30 tys. Podobnie, nie oglądamy nawet ogłoszeń poniżej wartości 20 tys., skoro zamierzamy kupić dwuletni samochód luksusowy.

Niestety, choć fachowcy potrafią ocenić „na oko” przybliżony koszt domowej instalacji fotowoltaicznej po dość pobieżnej wizji lokalnej oraz wysokości rachunku za energię, dla laika nic w tej kwestii nie jest jasne. Kalkulatory zamieszczone na stronach firm oferujących systemy fotowoltaiczne, zamiast pomóc, wprowadzają jeszcze większy zamęt. Po wprowadzeniu tych samych danych do trzech różnych narzędzi i tak otrzymujemy trzy dość mocno różniące się oferty.

Jak więc ocenić, czy w ogóle warto rozpatrywać zakup instalacji solarnej?

Po pierwsze, najlepiej zdobyć choćby podstawową wiedzę na temat fotowoltaiki. Owszem, wymaga to poświęcenia pewnej ilości czasu, ale wcale nie tak dużej, jak mogłoby się z pozoru wydawać. W naszych poradnikach wyjaśniamy wiele zagadnień związanych z systemami solarnymi. W tekście Ogniwa fotowoltaiczne – budowa, zasada działania, wyjaśniliśmy, jak powstaje i jak działa krzemowe ogniwo fotowoltaiczne. Artykuł Instalacja fotowoltaiczna – cena porusza zagadnienia związane z konkretnymi kosztami, jakie trzeba ponieść w związku z instalacją ogniw, a w tekście Fotowoltaika – montaż na co należy uważać? opisaliśmy najważniejsze kwestie związane z montażem paneli. Oczywiście poradników jest na naszych stronach dużo więcej i poruszają one wiele zagadnień związanych z fotowoltaiką.

Drugą istotną rzeczą, jaką warto zrobić, żeby dowiedzieć się, czy montaż ogniw jest w naszym przypadku opłacalny jest zlecenie profesjonalnej wyceny.

Instalacja fotowoltaiczna – ocena opłacalności i wybór firmy

Niemal każda firma oferująca usługi instalacji fotowoltaicznych zajmuje się również ich dostawą. Ponad to oferuje nieodpłatną wycenę instalacji wraz z montażem. Jeśli więc zależy nam na realnej kalkulacji kosztów, poprośmy o kalkulację kilka firm, a następnie wybierzmy najlepszą ofertę. Najlepsza nie znaczy przy tym najtańsza. Na co najbardziej należy zwrócić uwagę przy analizie ofert?

Jakość ogniw.

Jakość ogniw jest bardzo istotna, ważne jest również to, żeby  ta sama jakość dotyczyła wszystkich paneli. Z uwagi na to, że moduły łączone są szeregowo, niezachowanie właściwych parametrów przez jeden z nich wpływa na obniżenie sprawności całego układu. Zobrazować można to działaniem najprostszych lampek choinkowych. Uszkodzenie jednej z nich (np. przepalenie żarówki) sprawia, że wszystkie lampki przestają świecić. Podobnie, choć nie aż tak drastycznie, jest z całą instalacją.

Z uwagi na konieczność zachowania jednakowej jakości ogniw dla każdego modułu, warto wybrać firmę, która pracuje z wysokiej lub przynajmniej średniej klasy ogniwami znanych producentów. Szczególnie istotne jest to w przypadku mikro instalacji fotowoltaicznych, a do takich należą instalacje fotowoltaiczne w domach jednorodzinnych. Dlaczego? Duże farmy słoneczne, które zwykle kupują tańsze panele o nieco niższej jakości, robią to świadomie wliczając w koszty pewien procent paneli, które będzie trzeba wymienić na w pełni sprawne. Jednak farmy takie, czy też duże zakłady przemysłowe, mają obsługę, która zajmuje się stałym nadzorowaniem paneli. Przy tym większy odsetek odrzutów przy niskich cenach i tak jest opłacalny.

Będąc jednak właścicielem małej instalacji fotowoltaicznej, powinniśmy postawić na jakość, ponieważ każda usterka jest dla nas stratą, a każda wymiana (nawet gwarancyjna) angażuje nasz czas oraz uwagę. Panele słoneczne dla domów mają być bezobsługowe i niezawodne oraz dostarczać maksymalnie dużo energii nie wymagając ciągłej kontroli przez właściciela. Warto również wspomnieć o tym, że zakup bardzo tanich modułów, które pochodzą głównie z Chin jest ryzykowny. Jeśli producent nie ma przedstawicielstwa w Polsce lub choćby w Europie, skorzystanie z gwarancji jest zwykle w praktyce niemożliwe.

Wysoka jakość mocowań.

Choć rzadko poświęca się uwagę mocowaniom paneli na dachu czy gruncie, nie oznacza to, że są one mało istotne. Konstrukcje pod panele fotowoltaiczne muszą być dobrze dobrane do pokrycia dachu, powinny zapewniać odpowiednią wentylację paneli, a także posiadać dobre zakotwiczenie, chroniąc całą instalację przed porywami wiatru.

Doświadczenie w montażu instalacji fotowoltaicznych.

Doświadczeni fachowcy są nie do przecenienia w każdej dziedzinie, również w fotowoltaice. Im dłuższe i szersze doświadczenie monterów, tym lepiej dla przyszłego użytkownika instalacji. Warto kierować się przy wyborze firmy również i tą zasadą. Sprawdzając na przykład na stronie firmy, jak długo istnieje na rynku. Czy poza instalacjami domowymi ma na swoim koncie również przemysłowe, a także dla rolnictwa, jak np. Electrotile. O pełnym profesjonalizmie firmy świadczy posiadanie przez nią własnych laboratoriów badawczych, tak jak we wspomnianym przykładzie.

Inne komponenty instalacji.

Nie mniej istotna niż jakość paneli oraz mocowań jest jakość wykonania całej instalacji oraz  sprawność oraz żywotność inwertera. Dobre firmy montujące fotowoltaikę posiadają w swojej ofercie sprawdzone rozwiązania, które odnotowują stosunkowo mały procent awarii oraz gwarantują poprawną współpracę z modułami proponowanymi przez firmę. Więcej o inwerterach można przeczytać w poradniku Inwerter fotowoltaiczny – jak działa? Jaki wybrać?

Serwis.

Jeśli firma serwisuje wykonane przez siebie instalacje fotowoltaiczne, to również dobrze o niej świadczy. Choć z elektrycznego punktu widzenia systemy fotowoltaiczne nie są zbytnio skomplikowanymi układami. Reasumując montaż paneli oraz ich serwis przez tę samą firmę jest bardziej korzystne dla użytkownika.

Instalacja fotowoltaiczna – projekt i ustalenia związane z instalacją oraz montaż.

Kiedy zdecydujemy się na firmę, której powierzymy wykonanie naszej instalacji fotowoltaicznej, warto omówić szczegóły. Poprosić o schemat instalacji fotowoltaicznej, symulacje pracy paneli na naszym dachu, przewidywany uzysk czy inne informacje, dzięki którym ustalimy wszystkie interesujące nas kwestie. Poza konkretnymi danymi związanymi z oszczędnościami, jakie poczynimy dzięki panelom oraz czasem zwrotu z inwestycji, ważne są również aspekty techniczne. Którędy wykonawca zamierza poprowadzić wewnętrzną część instalacji, gdzie zamontuje inwerter czy w jaki sposób przedostanie się z dachu do wnętrza domu. W przypadku instalacji fotowoltaicznej na gruncie jest nieco prościej. Odcinek przewodu prowadzony od inwertera do rozdzielnicy musi biec konkretnie wyznaczoną trasą i wymaga odpowiednich zabezpieczeń (np. rurka PVC) oraz oznaczeń (wykop oraz oznaczenie trasy powinny być przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami).

Nie wahajmy się zapytać o wszystkie kwestie budzące nasze wątpliwości. Jeszcze 10 lat temu instalacje fotowoltaiczne w domach należały do rzadkości. Brak naszej orientacji w tej materii nie powinien dziwić nikogo, a już na pewno nie doświadczonych fachowców, którzy z pewnością chętnie udzielą odpowiedzi na nasze pytania.