Jaki jest cel programu Czyste Powietrze ?

Zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. W przypadku fotowoltaiki jest to redakcja emisj CO2 do środowiska.  

Dla kogo?

Program skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych lub osób posiadających zgodę na rozpoczęcie budowy. Dofinansowanie na wymianę pieca nie dotyczy nowych inwestycji.

Jaka dotacja mi przysługuje?

Osoby z rocznym dochodem do 100 tys. zł, są uprawnieni do podstawowego poziomu dofinansowania. w praktyce to oznacza, że mogą starać się o wsparcie do 25 tys. zł przy wymianie źródła ciepła i montażu instalacji fotowoltaicznej (a nawet do 30 tys. zł jeśli inwestycja obejmuje pompę ciepła oraz instalację PV). Nowe zasady programu Czyste Powietrze mówią również o tym, że dla wszystkich – w rozliczeniu PIT – dostępna jest ulga termomodernizacyjna (do 53 tys. zł).

Kiedy mogę skorzystać z dofinansowania Czyste Powietrze?

Od 20.10.2020 do końca 2029 roku, będzie można skorzystać z programu.

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie?

Wnioski należy składać do właściwego wojewódzkiego FOŚiGW obejmującego swoim działaniem teren województwa, w którym zlokalizowany jest budynek/lokal mieszkalny. Ponieważ istnieje możliwość łączenia kilku form dofinansować proponujemy kontakt z naszym doradcą. Doradca pomoże dopełnić wszelkich formalności i dokładnie pokaże jak połączyć dofinansowanie Czyste Powietrze z ulgą termomodernizacyjną oraz programami gminnymi.

Skontaktuj się z nami klikając tutaj!

Oficjalne warunki korzystania z programu Czyste Powietrze:

Wyższe dotacje i większa współpraca z gminami. Rusza druga część programu „Czyste Powietrze” 2.0

 

NFOŚiGW przypomina też, na stronie www.lista-zum.ios.edu.pl – nowa lista urządzeń i materiałów spełniających wymagania techniczne określone w programie „Czyste Powietrze”. Lista ZUM to pomoc dla wnioskodawców w wyborze kwalifikujących się do dofinansowania urządzeń grzewczych na paliwa stałe, ciekłe i gazowe, a także urządzeń wykorzystujących OZE (kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne, pompy ciepła). Jednocześnie to narzędzie dla producentów, których Narodowy Fundusz zaprasza do współtworzenia listy przez zgłaszanie urządzeń i materiałów.