Przed założeniem instalacji fotowoltaicznej, musimy zwrócic uwagę zarówno na kąt nachylenia paneli, jak i kierunek , w którym będą zwrócone.  To ma kluczowy wpływ na wydajność całego systemu.

Odpowiedni kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych sprawi, że będą one najbardziej wydajne. Wydajność jednak zależy nie tylko od warunków, które monter zastanie w przypadku naszego domu czy działki, ale od tego, czy montujemy panele na dachu, a jeśli tak, to jakiego rodzaju jest to dach (skośny czy płaski), czy może zdecydowaliśmy się na opcję gruntową.

W południowej części Polski kąt nachylenia paneli powinien wynosić 20-30 stopni, natomiast w północnej 25-30 stopni. Innymi słowy: im dalej na północ, tym większy kąt nachylenia. Wynika to z nawet najmniejszych różnic, które wiążą się z szerokością geograficzną, w której żyjemy.

Choć Polska nie jest ogromnym krajem, doskonale wiemy, że bliżej naszych południowych granic panuje nieco odmienny klimat, od tego po drugiej stronie. Bierzemy to pod uwagę planując choćby wakacyjne wypady. Jeśli chcemy zamontować panele na budynku w pionie, powinniśmy pomyśleć o alternatywnym rozwiązaniu, tj. dodatkowej konstrukcji, która umożliwi otrzymanie odpowiedniego nachylenia paneli. Inaczej wydajność paneli fotowoltaicznych może spaść nawet o 20%.

 

Znaczenie ma nie tylko kąt nachylenia, ale również tak ważny aspekt jak dostępność promieni słonecznych. Cóż nam po odpowiednim umiejscowieniu paneli, jeśli instalacja po drodzenapotka wielkie drzewo lub płot? Co jeśli drzewo będzie stało w bezpiecznej odległości, ale wiatr przy każdym podmuchu jesiennego wiatru naniesie nam na instalację sporo liści?

Zadbajmy o to by nasza instalacja miała nie tylko czysty dostęp światła, bez zacieniających elementów.