Panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, a może jeszcze inne określenia? Czy to jedno i to samo? Zdecydowanie nie! Mimo, iż panele fotowoltaiczne z dnia na dzień stają się coraz bardziej popularne w polskich domach, to nadal są mylone z kolektorami słonecznymi. Różnica między jednymi a drugimi jest jednak zasadnicza i z technicznego punktu widzenia o pomyłkach nie powinno być nawet mowy. Jak działają panele fotowoltaiczne i czym są panele słoneczne?

Panel fotowoltaiczny zdecydowanie różni się swoją budową oraz zasadą działania od kolektora słonecznego. Dodatkowo, oba systemy mają dwa różne przeznaczenia i tak naprawdę łączy je niewielki mianownik wspólny.

Kolektory fotowoltaiczne – co jest nie tak z tą nazwą?

Określenie kolektory fotowoltaiczne nie istnieje, a na pewno nikt się nim nie posługuje. Definicja fotowoltaiki (PV) mówi, że dziedzina ta zajmuje się przekształcaniem energii słonecznej na energię elektryczną. Panele fotowoltaiczne są w stanie wyprodukować prąd z energii słonecznej, a kolektory mają jedynie możliwość na zamianę energii słonecznej na energię cieplną. Z tego właśnie powodu używanie określenia kolektor fotowoltaiczny jest błędne i nie ma sensu.

Kolektory słoneczne a ogniwa fotowoltaiczne – jaki mają wspólny mianownik?

Kolektory słoneczne a ogniwa fotowoltaiczne – czy właściwie coś łączy je ze sobą? Przede wszystkim zarówno panele fotowoltaiczne jak i kolektory słoneczne mogą zostać umieszczone na dachu, a na pierwszy rzut oka konstrukcje mogą się wydawać podobne do siebie. Dodatkowo, panele fotowoltaiczne tak samo jak kolektory słoneczne wykorzystują energię słoneczną, jednak w zupełnie dwóch różnych celach. Warto również zauważyć, że jeden system może być dobrym uzupełnieniem drugiego i jeśli miejsce na dachu pozwoli, warto zainstalować je tam oba.

Kolektory słoneczne a panele fotowoltaiczne – czym się różnią?

Panele fotowoltaiczne to tylko część skomplikowanego systemu, który umożliwia wyprodukowanie prądu zasilającego urządzenia elektryczne w gospodarstwie domowym. Dobrze zoptymalizowane instalacje fotowoltaiczne mogą dawać zadowalające wyniki przez cały rok i przez cały rok skutecznie obniżać opłaty za energię elektryczną. Kolektory słoneczne służą jedynie do zamiany energii słonecznej w energię cieplną. Wykorzystuje się je do podgrzewania wody. Warto mieć na uwadze, że ich wydajność znacznie maleje w okresie jesienno-zimowym i korzysta się z nich głównie wtedy, kiedy jest duże nasłonecznienie.

Kolektory słoneczne – jak działają?

Kolektory słoneczne, mimo iż z daleka wyglądają jak panele słoneczne, działają zdecydowanie inaczej. Składają się one z absorbera, na który padają promienie słoneczne. Następnie zostają one przekazane czynnikowi zbudowanemu z glikolu i wody. Roztwór ten oddaje ciepło i w ten sposób powstaje ciepła woda. Warto mieć na uwadze, że w naszej szerokości geograficznej kolektory nie mają szans z tradycyjnymi źródłami ogrzewania podczas sezonu zimowego. Kolektory mogą działać jedynie przy słonecznej pogodzie. Co więcej, kolektory są bardzo awaryjne. Może dojść do rozciekania bądź stagnacji.

Panele fotowoltaiczne – jak działają?

Tradycyjny panel fotowoltaiczny jest zbudowany z krzemu, a jego właściwości fizyczne pozwalają na zamianę energii słonecznej na energię elektryczną. Następnie jest ona przekazywana do falownika, który zamienia powstały prąd stały na prąd zmienny, który znajduje się w gniazdkach elektrycznych w naszych domach. Warto również zaznaczyć, że panele fotowoltaiczne pracują również latem, a do produkcji prądu nie potrzebują silnego nasłonecznienia. Dużą wagę należy jednak przyłożyć do ich kierunku oraz kąta nachylenia – od tego w dużej mierze zależy ile prądu zostanie wyprodukowane.

Ogniwa fotowoltaiczne a kolektory słoneczne – co jest bardziej korzystnym rozwiązaniem?

Dobrze zaprojektowana i umieszczona we właściwym miejscu instalacja fotowoltaiczna może pokrywać zapotrzebowanie na energię elektryczną w gospodarstwie domowym przez cały rok. Kolektory słoneczne efektywnie działają jedynie w słoneczne miesiące. Wyprodukowaną przez panele fotowoltaiczne energię można również wykorzystać do podgrzania wody przez urządzenia elektryczne w domu. Z tego właśnie powodu można uznać, że fotowoltaika jest bardziej uniwersalnym i korzystnym rozwiązaniem.

Panele fotowoltaiczne a kolektory słoneczne – czy mogą się uzupełniać?

Tak, zdecydowanie tak. Kolektory słoneczne mogą być uzupełnieniem instalacji fotowoltaicznej latem. Można zainstalować je dodatkowo, o ile miejsce i budżet na to pozwoli.

Kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne – podsumowanie

Panele fotowoltaiczne są zdecydowanie bardziej uniwersalnym rozwiązaniem niż kolektory słoneczne. Dodatkowo, panele fotowoltaiczne pozwalają na korzystanie z wyprodukowanej energii przez cały rok. Kolektory słoneczne zaś służą jedynie do podgrzewania wody w okresie wiosenno-letnim. W sezonie grzewczym ich rola nie ma znaczenia, ponieważ uzyski w zimniejsze miesiące nie dają zadowalających efektów i nie pozwalają na stuprocentowe korzystanie z tego rozwiązania.