Panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne? Wybór paneli fotowoltaicznych nigdy nie jest prosty – zawsze musimy wziąć pod uwagę czynniki, które będą definiowały to rozwiązanie energetyczne dla nas, jako najbardziej korzystne. Jednym z takich czynników, jest to, na jaki rodzaj paneli fotowoltaicznych się zdecydujemy. Rodzajów paneli fotowoltaicznych jest dużo, jednakże te, spośród których wybieramy najczęściej to panel fotowoltaiczny monokrystaliczny lub polikrystaliczny. Który z ich rodzajów będzie dla nas najlepszy i dlaczego? O tym przeczytacie w naszym poniższym artykule.

Panele monokrystaliczne i polikrystaliczne – czym się charakteryzują?

Zanim przejdziemy do omówienia tego, które ze wskazanych rodzajów paneli fotowoltaicznych są lepsze i dlaczego, wyjaśnimy różnicę pomiędzy jednymi a drugimi. Jak się okazuje, wskazane rodzaje paneli fotowoltaicznych, różnią się nie tylko nazwą. Jeśli kiedykolwiek przyglądaliśmy się zamontowanym już instalacjom fotowoltaicznym, z pewnością zauważyliśmy różnicę w ich kolorze. To pierwsza, ale nie jedyna różnica pomiędzy panelami fotowoltaicznymi monokrystalicznymi a polikrystalicznymi. Te instalacje, które odznaczają się ciemnoniebieskim lub nawet czarnym kolorem, to z całą pewnością panele monokrystaliczne. Z kolei jaśniejsze panele fotowoltaiczne-z reguły jasnoniebieskie-to panele polikrystaliczne. Kolor nie jest oczywiście jedynym czynnikiem, który je od siebie odróżnia.

Ogniwa fotowoltaiczne i ich zastosowanie w panelach solarnych

Kolejną cechą, która ma ogromne znaczenie, szczególnie jeśli chodzi o funkcjonowanie paneli fotowoltaicznych, jest rodzaj ogniw, które zostały zastosowane w wybranym ich rodzaju. Chodzi przede wszystkim o to, jaki rodzaj kryształu krzemu został zastosowany w przypadku produkcji wybranych rodzajów paneli. Panele monokrystaliczne wykonane są z monokryształu krzemu. Początkowo, monokryształ krzemu ma kształt walca. W dalszym etapie produkcji paneli monokrystalicznych, aby zapobiegać utracie materiału, monokryształy krzemu są przycinane do kształtu ośmiokąta. Kiedy przyjrzymy się dokładnie strukturze i temu, jak wyglądają panele monokrystaliczne, zauważymy bardzo charakterystyczne przerwy pomiędzy nimi. Są one efektem przycięcia monokryształu krzemu z kształtu walca do kształtu ośmiokąta.

Panele solarne polikrystaliczne z kolei, wykonywane są z polikryształu krzemu. Różnią się one także kształtem – są prostokątne lub kwadratowe.

Sprawność paneli fotowoltaicznych

Poza kształtem oraz wyglądem zewnętrznym i budową, panele monokrystaliczne i polikrystaliczne różnią się także wydajnością. Co to dokładnie oznacza? Najprościej rzecz ujmując, chodzi o to, na jakim poziomie kształtuje się ich sprawność. Różnice, jeśli chodzi o panele monokrystaliczne i polikrystaliczne są niewielkie, jednak warto jest mieć je na uwadze.

Panele monokrystaliczne – jaka jest ich sprawność?

Sprawność systemu fotowoltaicznego to jedna z najważniejszych kwestii, która jest brana pod uwagę przy ich wyborze. W przypadku paneli fotowoltaicznych monokrystalicznych, przy założeniu, że testujemy te panele w warunkach laboratoryjnych, ich sprawności szacuje się na poziomie 46%. Realnie, po zamontowaniu ich i przy założeniu, że zostało to wykonane prawidłowo, sprawność paneli monokrystalicznych wynosi około 20%. Prawdą jest, że obecnie to właśnie panele monokrystaliczne są uznawane za najbardziej wydajne.

Sprawność paneli polikrystalicznych

W przypadku drugiego rodzaju omawianych rodzajów instalacji fotowoltaicznych, sprawność oscyluje w granicach 18% w warunkach laboratoryjnych. W praktyce, możemy mówić o tym, że panele fotowoltaiczne polikrystaliczne charakteryzują się sprawnością na poziomie 15-16%. Są one jednak zdecydowanie tańsze, niż panele monokrystaliczne.

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać: monokrystaliczne czy polikrystaliczne?

Skoro wiemy już czym dokładnie różnią się od siebie dwa z najpopularniejszych rodzajów paneli fotowoltaicznych, pora odpowiedzieć sobie na pytanie, które brzmi: Jakiego rodzaju system fotowoltaiczny wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. To, na który rodzaj instalacji fotowoltaicznej się zdecydujemy, w dużej mierze zależy od tego, jak duże zapotrzebowanie na energię elektryczną jest w naszym gospodarstwie domowym. To z kolei będzie definiowało zapotrzebowanie na sprawność instalacji fotowoltaicznej. Nie ma co ukrywać – ze względu na niewielkie różnice jeśli chodzi o sprawność, za to dość dużą różnicę w cenie-obecnie największą popularnością cieszą się panele polikrystaliczne. To, co także je wyróżnia, to znacznie większa intuicyjność jeśli chodzi o samo zaprojektowanie takiej instalacji a także jej montaż. Nie oznacza to jednak tego, że panele monokrystaliczne nie zyskują na popularności. Na ten rodzaj instalacji, decydują się przede wszystkim osoby, które np. Ubiegają się o dotację na montaż instalacji fotowoltaicznej pt. Mój Prąd.

Nie powinniśmy się jednak sugerować tylko i wyłącznie ceną, którą musimy zapłacić za montaż instalacji fotowoltaicznej. Najważniejsza dla nas powinna być ich wydajność oraz to, czy rzeczywiście będzie ona wystarczająca na potrzeby naszego gospodarstwa domowego.