Co trzeba wiedzieć przed założeniem elektrowni słonecznej? Czy fotowoltaika się opłaca? To pytania, które zadaje sobie wiele osób szukających sposobu na obniżenie rachunków za prąd w swoim gospodarstwie domowym. Niektórzy obawiają się, że koszty jakie ponosi się podczas budowy przydomowej elektrowni fotowoltaicznej nie zwrócą się przez dziesiątki lat? Czy te obawy są rzeczywiście zasadne? To zależy od bardzo wielu czynników, a domowa elektrownia fotowoltaiczna może stać się zarówno błogosławieństwem jak i przekleństwem dla naszego budżetu.

Czy fotowoltaika się opłaca zależy przede wszystkim od tego jakie jest nasze dzienne zapotrzebowanie na energię elektryczną. Dodatkowo, należy również dokładnie przeanalizować warunki atmosferyczne oraz położenie geograficzne naszego domu. Sprawdź, dlaczego przydomowa elektrownia fotowoltaiczna się opłaca, na jakie oszczędności możemy liczyć, kiedy sprawdzi się w twoim domu oraz dlaczego ekologiczne źródła energii elektrycznej są tak ważne w dzisiejszych czasach.

Przed założeniem elektrowni słonecznej – dlaczego to się opłaca?

Fotowoltaika – czy się opłaca również w moim domu? Zdecydowanie tak o ile nie mieszkasz za kołem podbiegunowym, gdzie jest duży problem z promieniami słonecznymi na co dzień. Poznaj pięć głównych powodów, dla których instalowanie paneli fotowoltaicznych na dachu jest tak bardzo opłacalne i potrzebne.

Rachunki

Przydomowa elektrownia fotowoltaiczna pozwala na zredukowanie rachunków za prąd w domu do absolutnego minimum. To niezaprzeczalny fakt, jednak warto mieć na uwadze, że absolutne minimum to nie zero. Panele fotowoltaiczne sprawią, że energię elektryczną będziemy mieli zupełnie za darmo – nawet w nocy, czy podczas pochmurnych dni. Nadwyżki wyprodukowane przez systemy on grid są stale oddawane do publicznej sieci energetycznej, aby w momencie gdy nasz domowy system nie domaga zasilić urządzenia elektryczne znajdujące się w naszym domu. Oczywiście nadal będziemy musieli płacić opłaty abonamentowe i różnego rodzaju inne opłaty stałe. Jednak są to groszowe sprawy, zaledwie sto kilkadziesiąt złotych w skali całego roku.

Dotacje

Można uzyskać dotację na budowę przydomowej elektrowni fotowoltaicznej w naszym domu. Koszt budowy domowej elektrowni fotowoltaicznej może być rzeczywiście duży, jeśli mówimy o jednorazowym wydatku, jednak warto zauważyć, że istnieją programy, które umożliwiają dofinansowanie takiego przedsiębiorstwa ze środków publicznych. Dodatkowo, instalując panele fotowoltaiczne na dachu posługujemy się naszemu środowisku naturalnemu, a nadwyżki wyprodukowanej przez nas energii trafiają do publicznej sieci energetycznej gdzie mogą zostać spożytkowane.

Wzrost wartość twojej nieruchomości

Wartość twojej nieruchomości wzrasta dzięki panelom fotowoltaicznym. Domowe elektrownie fotowoltaiczne nie tylko pozwalają zredukować rachunki za prąd, ale również sprawiają, że wartość twojej nieruchomości stanowczo wzrasta. Dobrze zoptymalizowana instalacja jest w stanie zwrócić się już po 10 latach działania. Współczesne systemy powinny spokojnie służyć przez minimum 20 lat. Oznacza to, że jeśli masz w planie sprzedaż domu po minimum 10 latach, możesz sporo na nim zarobić dzięki zainstalowanych na dachu panelach fotowoltaicznych. Co więcej, w dzisiejszych czasach takie nieruchomości są znacznie bardziej atrakcyjne na rynku i pożądane przez potencjalnych klientów.

Bezobsługowe rozwiazanie

Przydomowa elektrownia fotowoltaiczna jest bezobsługowa i nie wymaga nakładu dużych środków w trakcie swojego działania. W mikroelektrowni fotowoltaicznej prąd produkuje się sam. Wszystko dzieje się automatycznie i nie wymaga osoby odpowiedzialnej za pilnowanie tego procesu. Dodatkowo, przez niemal cały okres żywotności takiego systemu producenci udzielają gwarancji na swój sprzęt. Ryzyko kosztownej awarii jest wyeliminowane do minimum.

Energia przez cały rok

W przeciwieństwie do innych systemów opartych na słońcu panele fotowoltaiczne produkują energię elektryczną przez cały rok. Mitem jest, że energia elektryczna działa tylko latem. Zimą również można wyprodukować prąd potrzebny do zasilenia gospodarstwa domowego, a do tego istnieje również system odsprzedaży nadwyżek, które w przypadku gorszych uzysków można odebrać.

Przed założeniem elektrowni słonecznej – na jakie oszczędności możemy liczyć?

Przede wszystkim, aby domowa elektrownia fotowoltaiczna przynosiła oszczędności należy ją odpowiednio zoptymalizować. W teorii na każde 50 złotych rachunku za prąd należy posiadać 1kW mocy w swojej przydomowej elektrowni fotowoltaicznej. Średni, miesięczny rachunek za prąd w czteroosobowym gospodarstwie domowym wynosi 250 złotych. W takim domu potrzebna jest instalacja o mocy minimum 5kW. Warto więc zauważyć, że na przykład elektrownia fotowoltaiczna 40 kW dla czteroosobowej rodziny jest wydatkiem, który nigdy się nie zwróci.

Mini elektrownia fotowoltaiczna off grid – czy sprawdzi się w twoim domu?

Elektrownie off grid kompletnie nie sprawdzają się w typowych domach jednorodzinnych. Koszt ich budowy oraz konieczność zakupu akumulatorów zdecydowanie przewyższa to co można zaoszczędzić. Tego rodzaju systemy sprawdzają się w niewielkich domkach letniskowych, gdzie nie ma dostępu do publicznej sieci energetycznej bądź gdzie koszt przyłączenia jest zbyt wysoki. To również dobre rozwiązanie, ponieważ w takich miejscach z energii elektrycznej korzysta się głównie latem.

Elektrownia fotowoltaiczne i decyzja środowiskowa – czy jest z nią problem?

Decyzja środowiskowa w elektrowni fotowoltaicznej nie stanowi zazwyczaj dużego problemu. Umieszczenie paneli fotowoltaicznych na dachu i korzystania z czystej energii jest godna pochwały i doceniana w środowisku.

Małe elektrownie fotowoltaiczne – podsumowanie

Małe elektrownie fotowoltaiczne w domach są jak najbardziej opłacalne. Oprócz wymiernych finansowo oszczędności należy również mieć na względzie aspekty ekologiczne korzystania z niekonwencjonalnych źródeł energii. Dobrze zoptymalizowana elektrownia fotowoltaiczna w domu może zwrócić się już po 10 latach działania, a cena naszej nieruchomości zauważalnie wzrasta.