Wymiary paneli fotowoltaicznych są bardzo różne. Nie zawsze jest dla nas jasne, na co należy zwrócić uwagę, kiedy planujemy kupić panele fotowoltaiczne i dopasować ich wymiary do naszych potrzeb. Nie zmienia to jednak faktu, że coraz więcej osób decyduje się na zakup paneli fotowoltaicznych. Nic dziwnego, korzystanie z ekologicznych, a co za tym idzie – także alternatywnych źródeł energii, staje się coraz bardziej popularne. Musimy jednak pamiętać, że jeśli chodzi o instalacje fotowoltaiczne, musimy wybrać ich odpowiednie wymiary. Jakie zatem wymiary powinny mieć panele fotowoltaiczne, aby były one dla nas wystarczające? Czy ich wymiar paneli fotowoltaicznych ma na to wpływ? Na te i wiele innych pytań związanych z instalacjami fotowoltaicznymi, odpowiedzi znajdziecie w poniższym artykule.

Jak wybierać panele fotowoltaiczne?

Zanim przejdziemy do kwestii związanej z wymiarami paneli fotowoltaicznych, musimy wskazać, na które czynniki przy ich wyborze, musimy zwrócić największą uwagę. Oczywiście – wymiary mają ogromne znaczenie, ale nie jest to jedyny czynnik. Przede wszystkim, musimy zastanowić się, na jaki rodzaj instalacji fotowoltaicznej chcemy się zdecydować. Do wyboru mamy ich co najmniej kilka, jednak nie ma co ukrywać – największą wydajnością cieszą się panele monokrystaliczne. Warto też zwrócić uwagę na to, jakie jest zapotrzebowanie na energię elektryczną w naszym gospodarstwie domowym. Należy mieć na uwadze przy wybieraniu najlepszej dla nas instalacji fotowoltaicznej jaka moc jest nam faktycznie potrzebna.

Wymiary paneli fotowoltaicznych – co trzeba wiedzieć?

Wymiary paneli fotowoltaicznych, będą definiowały to, jaką moc finalnie będzie miała nasza instalacja fotowoltaiczna. Musimy zatem zwracać uwagę na to, jaką moc będzie miał pojedynczy panel. Wedle tego, najlepiej dopasujemy panele do naszych potrzeb ich ilość. Powierzchnia, na której mają się znaleźć panele fotowoltaiczne zależy od tego, jakie wymiary ma nasz dach. Sam wymiar definiowany jest także przez ilość ogniw fotowoltaicznych w naszych panelach. Na rynku funkcjonują panele fotowoltaiczne o następującej liczbie ogniw:

  • 48,
  • 62,
  • 70.

Jeśli chodzi o to, które panele – patrząc na ilość ogniw – są wybierane najczęściej, to zdecydowanie są to panele fotowoltaiczne, które posiadają 60 ogniw fotowoltaicznych. Wymiary paneli fotowoltaicznych o tej liczbie ogniw, są najbardziej adekwatne w przypadku instalacji domowych. Zdecydowanie największe – zarówno pod względem wagi jak i wymiarów – są panele fotowoltaiczne, które posiadają 72 ogniwa.

Jakie wymiary paneli fotowoltaicznych są najlepsze? Nie zawsze jest dla nas jasne, na co należy zwrócić uwagę, kiedy kupujemy instalację.Wymiary paneli fotowoltaicznych – jak wpływają na ich moc i sprawność?

Kolejną kwestią, którą trzeba poruszyć, kiedy mówimy o panelach fotowoltaicznych, jest to, jak ich wymiary wpływają na moc oraz sprawność. Tutaj oczywiście ponownie wracamy do tego, że największe znaczenie ma ilość ogniw w wybranym przez nas systemie fotowoltaicznym. Niewiele osób o tym wie, ale producent paneli fotowoltaicznych definiuje to, jak dużą będą one miały moc. Nadal jednak bez zmian pozostaje stwierdzenie, które zakłada, że największą moc będą miały te panele fotowoltaiczne, które są największe i które posiadają największą liczbę ogniw. Niestety, nie zawsze mamy możliwość montażu takich paneli w naszym gospodarstwie domowym.

Reasumując, jeśli chodzi o wybranie właściwego rodzaju paneli fotowoltaicznych, ich wymiary będą miały dla nas kluczowe znaczenie. Nie tylko ze względu na to, jaką finalnie moc będą one generowały czy jak będzie przedstawiała się ich sprawność. Przede wszystkim ze względu na to, czy w ogóle będziemy w stanie je zamontować na dachu naszego domu. Pamiętajmy, że każda instalacja fotowoltaiczna, zanim zostanie zamontowana, musi zostać najpierw w odpowiedni sposób zaprojektowana. Przy projektowaniu uwzględniana jest nie tylko powierzchnia dachu, ale też jak duże obciążenie może on utrzymać. Te wszystkie czynniki, po dokładnym ich przeanalizowaniu, pozwolą na zaprojektowanie oraz zamontowanie najlepszej dla nas – zarówno pod względem mocy, sprawności jak również i bezpieczeństwa – instalacji fotowoltaicznej.