Wsparcie z UE dla innowacyjnych projektów

Projekty B+R dofinansowane z Unii Europejskiej są kluczowe dla rozwoju naszych innowacyjnych produktów. Dzięki tym funduszom możemy wprowadzać na rynek nowoczesne rozwiązania, które łączą estetykę z funkcjonalnością. Inwestujemy w badania i rozwój, aby dostarczać najwyższej jakości technologie.

Nasze Innowacyjne Projekty

Zobacz nasze projekty B+R finansowane z UE

Zobacz nasze postępowania do projektów B+R finansowane z UE

EleWall - fasada fotowoltaiczna

Innowacyjny projekt wykorzystujący BIPV w nowoczesnej architekturze.
BIPV System
Innowacja
Zrównoważony rozwój

O projekcie

Projekt dotyczy opracowania nowej innowacyjnej w skali międzynarodowej modułowej fasady fotowoltaicznej o wysokiej sprawności w technologii Concentrated Photovoltaics – EleWall, służącej poza swym standardowym przeznaczeniem do produkcji energii elektrycznej, a także do ogrzewania budynku lub/i wody. Rozwiązanie będzie odpowiadało na zapotrzebowanie rynkowe branży budowlanej, zwłaszcza Building Integrated Photovoltaics (BIPV).

EleWall będzie atrakcyjną alternatywą dla deweloperów i architektów zainteresowanych montażem tradycyjnych fasad lub tradycyjnych paneli fotowoltaicznych na budynkach biurowych i wielomieszkaniowych.

Produkt swoim odbiorcom zapewni dodatkowe korzyści – tym poszukującym pokrycia fasadowego zagwarantuje wytwarzanie energii elektrycznej i możliwość odzyskiwania energii cieplnej na potrzeby budynku, a odbiorcom zainteresowanym generowaniem prądu i odzyskiwaniem energii cieplnej nowoczesne pokrycie fasadowe.

Dodatkowo EleWall charakteryzuje się wysoką sprawnością i modułową budową, co pozwoli szybko zamontować ją na każdym, nie tylko nowym budynku w przeciwieństwie do paneli fasadowych dostępnych na rynku.

Wartość projektu: 5 970 492,50 zł
Wkład Funduszy Europejskich: 4 204 169,00 zł

Działanie 1.1: Projekty B+R przedsiębiorstw Poddziałanie 1.1.1: Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020

Demonstrator fabryki EleWall

Budowa linii prototypowej o wielkości 50MW
BIPV System
Innowacja
Zrównoważony rozwój

O projekcie

W ramach projektu zostanie zbudowany demonstrator fabryki EleWall – innowacyjnej fasady fotowoltaicznej o wydajności powyżej 50 MW/rok.EleWall posiada przewagi w stosunku do konkurencyjnych rozwiązań w postaci: wyższej mocy osiągniętej m.in. za sprawą wprowadzonych innowacji.

EleWall posiada też przewagę konkurencyjną wynikającą z jego parametrów technicznych – jest to produkt z sektora BIPV służący do pozyskiwania energii elektrycznej z fasad budynków.W przeciwieństwie do konkurencji EleWall może być stosowany zarówno na nowych, jak i starych budynkach, ponieważ jest dostępny w 2 wersjach: samonośnej i montowanej do fasady budynku.

Dodatkowo EleWall w przeciwieństwie do konkurencji będzie mógł być umieszczany na otworach okiennych dzięki swojej „żaluzjowej” konstrukcji.W fazie 2 projektu opracowane zostaną innowacyjne elementy linii produkcyjnej: matryca do laminacji modułów PV i urządzenie do łączenia modułów PV z metalowymi profilami, które pozwolą wyeliminować najwęższe gardła w procesie produkcyjnym i umożliwić osiągnięcie zakładanej wydajności 50 MW/rok.

Następnie stworzony zostanie prototyp linii produkcyjnej EleWall. Zwielokrotnienie liczby wybranych urządzeń ma pozwolić wyeliminować pozostałe wąskie gardła. Prawidłowość przyjętych założeń zostanie zweryfikowana podczas testów elementów EleWall wyprodukowanych przy użyciu prototypu.W fazie 3 projektu zbudowany zostanie demonstrator automatycznej linii produkcyjnej EleWall o wydajności powyżej 50 MW/rok. Założono, że będzie on się składał z 3 produkcyjnych nitek fotowoltaicznych i 1 produkcyjnej nitki elementów metalowych.

Prawidłowość założeń zostanie ponownie zweryfikowana poprzez przeprowadzenie testów elementów wyprodukowanych przy użyciu demonstratora. Jeśli uda się osiągnąć bardzo wysoką powtarzalność uzyskanych elementów wyprodukowanych przy użyciu demonstratora potwierdzone zostaną założenia projektu i produkt po certyfikacji będzie mógł zostać wprowadzony do sprzedaży.

Wartość projektu: PLN 49 432 278,00
Wkład funduszy: PLN 30 765 304,30

Projekt realizowany w ramach Konkursu Nowe technologie w zakresie energii II.